Volvo Golfförenings verksamhetsberättelse för 2018

Styrelse:     
Ordförande    Christer Dovermar
Vice Ordf.       Anders Schöllin
Kassör            Göran Persson
Sekreterare    Lena Nilsson

Övriga ledamöter:           
Magnus Andersson
Paul Ericsson
Mats Svensson 

Revisor:
Hans Bryntesson

Valberedningen:
Anders Löfvendahl och Inge Andersson har ingått i valberedningen
med Paul Ericsson från styrelsen.  

Medlemmar:

Under året har Golfföreningen haft 529 medlemmar.

Möten:

Golfföreningen har under året haft 7 styrelsemöten.
Årsmötet avhölls den 22 mars, ARL Arendal.

Businessbanor:
Under året har Golfföreningen haft avtal för spel på Chalmers GK, Gräppås GK, Hulta GK,
Lycke GC, Lysegårdens GK, Stora Lundby GK och Torslanda GK.

Bokningsfrekvensen bland medlemmarna har varit hög. Speciellt på Lycke GC.

Tävlingar:

Golfföreningen har genomfört de årligen återkommande tävlingarna, med i stort sett samma deltagrantal som föregående år.

Mixedtävling på Lysegårdens GK den 11/5.
1.  Lena Grothe/Sven Jacobsson
2.  Ingmarie och Yngve Grund
3.  Anders Berndtsson/Ann Claesson
 
Vårtävling 2-manna Texas Scramble På Kungälv-Kode GK den 26/5.
1.  Jan Munckhammar/Lars Lundgren
2.  Anders Löfendal/Erik Wedholm
3.  Kai Koskikangas/Mika Pulkkinen

Göteborgs-Mästerskapet på Borås GK den 6/6
Open:                             Trophy:                            Cup:
1.  Magnus Andersson    1.  Carl Lyregaard           1.  Anton Ojala
2.  Joakim Tremmel         2.  Mats S Johansson     2.  Anders Brenne
3.  Magnus Berntsson     3.  Patrik Engdal              3.  Anders Schöllin

Hösttävling på Hulta GK den 14/9
1.  Kai Koskikangas
2.   John Brattberg
3.  Stefan Molén

Matchtävlingarna.
Singel:                           Bäst/Sämstboll:
1.  Anders Widén           1.  Christer Dovermar/Bo Göran Ek
2.  Magnus Andersson   2. Claes Holm/Jan Dahlgren
3.  Mats S Johansson    3. Stephen Rayner/Kari Nuutinen

Svenska Volvomästerskapen
Volvo Golfförening deltog också i Svenska Volvomästerskapen, som spelades på Arvika GK, den 7 juli. Spelare från 9 orter kom för att kämpa om titlarna i de tre klasserna, samt lag (bästa ort).

Bästa placeringarna:
Open              1:a Jens Svensson
Trophy            9:a Patrik Engdal
Cup                1:a Anders Brenne

Lagpris bästa ort:               
1:a Göteborg      
2:a Köping

Företagstävlingen West Coast Company Golf                
1:a Telia                                 590 slag
2:a Volvo                                601 slag
3:a Göteborgs Energi             614 slag

I Göteborgsgolfen deltog 16 lag från Volvo Golfförening.